Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?

Puan Verin
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Su Sızıntısı Nasıl Tespit Edilir?

0850 432 90 69  0553 690 90 67

 Zamanla, evinizin altındaki borular yıpranabilir ve sızıntı yapabilir. Bu, hemen zarar vermeyecek olsa da, bu su sızıntıları, bazen inanılmaz derecede yüksek su faturalarına ve pahalı sorunlara yol açabilir. Bir tesisatçıya para harcamadan önce, bir dizi basit yöntem kullanarak bir sızıntı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

   Özet:

Bir su sızıntısını tespit etmek için, öncelikle su faturanızda bir artış, temeliniz de ki veya duvarlarınızda ki  çatlaklar,kabarmalar gibi yaygın hasar belirtileri olup olmadığına bakın. Sızan borunuz olup olmadığını test etmek için evinizin içindeki tüm musluk ve su bazlı cihazları kapatın. Ardından ana su kesme vanasını bulun ve kapatın. Evinizin su sayacının kapağını açın. Ölçüm cihazının el, kaçak göstergesi veya kilometre sayacı hala hareket ediyorsa, muhtemelen yıpranmış veya hasarlı bir boru ile uğraşırsınız. Borularınızı düzeltmek için bir tesisatçı çağırmalısınız, tavsiyeler için okumaya devam edin!  

Bölüm 1 Hasar belirtileri arayın

 
Büyük bir su faturası artışına dikkat edin. Çoğu durumda, yeraltı borularınızın sızdırdığı ilk işaret su  faturanız dan gelecektir. Bir aydan diğerine büyük bir fiyat artışı görürseniz ya da su kullanımınız aynı kalıyor olsa da faturanız her ay artarsa, sızan bir boruyla uğraşıyor olabilirsiniz.
Sızıntı yapan cihazları kontrol edin. Bazı su faturası ani su sızdırmayan cihazlardan, özellikle tuvaletlerden kaynaklanır, bu yüzden önce bunları kontrol edin. Tuvalet sızıntısı olup olmadığını kontrol etmek için, depoya gıda boyası ekleyin ve 10 dakika bekletin. Renklendirme kaseye taşınırsa, bir tuvalet sızıntınız olur. Bir musluk veya su bazlı cihaz için, cihazın kendisinde veya bağlı borularda su birikintisi veya damlama arayın.

 

 
Su, ıslak halı veya nemli zemin arayın. Su sızıntıları, beton temelinizin altında su birikintileri oluşturur. Kaçmak için, bu su sizin katlarınızın, bahçelerinizin veya betonun kendisinde toplanabilir. Halı kaplı zeminlere sahipseniz, daha koyu görünen veya beklenmedik şekilde nem alan bölgeleri arayın. Ahşap panel zeminlere sahipseniz, ahşabın çürümeye başladığı noktalara dikkat edin.
 
Küf veya küf yamaları kokuları varsa. Su uzun süre kaldığında, küf ve küf büyümesi için mükemmel bir ortam yaratır. Her ne kadar muhtemelen onu göremeyecekseniz, evinizde uzun süre kötü koku kokan alanların farkında olun. Küf ve küfün halı altında büyümesi ya da su sızıntısı yayılırsa, alçıpanın arkasında olması muhtemeldir.
 
Sıcak su ısıtıcınızın her zaman çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sıcak su ısıtıcınız,  çoğu zaman çalışıyorsa, bir sıcak su sızıntısı olduğunu gösterebilir. Sıcak su sürekli kaçtığından, ısıtıcınız yeni suyu ısıtmak için fazla mesai yapıyor.
Zemini sıcak yerler için hissedin. Çıplak ayaklarla dolaşın ve anormal derecede sıcak olan zemin alanlarını hissedin. Bunlar özellikle karo veya ahşap zeminlerde belirtilecektir. Bir tane bulursanız, alanı maskeleme bandıyla işaretleyin. 24 saatin üzerinde sıcak kalırsa, kırık bir sıcak su borusu altında olabilir.
 • Bir kediniz varsa, uyumayı sevdiği alanları kontrol edin. Kediler kıvrılmak için sıcak noktalar ararlar ve en sevdikleri yer doğrudan sıcak su sızıntısının üzerindedir.

Kanalizasyon sızıntısını gösteren temel çatlaklara dikkat edin. Çoğu su sızıntısı temiz su boruları olsa da, kanalizasyon boruları bazen sorumludur. Bu borular kırıldığında, su yüzeye kaçar ve temelin çatlamasına veya çökmesine neden olur. Kanalizasyon sızıntılarının ortak belirtileri şunlardır: 

 • Zemindeki çatlaklar, fayanslar, tuğlalar veya pervazlar.
 • Döndürülmüş, eğik veya ayrılmış duvarlar.
 • Düzensiz veya çarpık zeminler.
 • Evden kapanmayan veya kapanmayan kapılar veya pencereler.
 
 

Bölüm 2   Su Sızıntısı Testi

 
Musluklarınızı ve diğer su cihazlarını kapatın. Böylece su sayacınızı bir sızıntı belirtisi olup olmadığını kontrol edebilir, evinizdeki her musluğu kapatabilir ve çamaşır makineniz ve bulaşık makineniz gibi yaygın su cihazlarının açık olmadığından emin olunuz. Bir şey devam ederse, suyunun kesilmesi onlara zarar verebilir veya su sayacınız size yanlış pozitif bir okuma verebilir.
 
Ana su kapatma vanasını bulun. Serin bölgelerde, bodrum veya garaj gibi yerlerde evinizin içindeki vanayı arayın. Daha sıcak bölgelerde, vana evin yan tarafındaki bir boru veya su sayacınızın yakınındaki yere yerleştirilebilir.
 
Suyu evinize ayırın. Su vananız sadece bir tane görünür valf tekerleğine sahipse, su kaynağınızı kapatmak için saat yönünde çevirin. Eğer su vanasının görünür iki valf tekerleği varsa, evinize en yakın olanı kapatın ve tekerleği sokak tarafındaki vanaya bağlı diğer tekerleği bırakın.
 • Suyun kesildiğinden emin olmak için su vanasından uzak bir musluk kullanmayı deneyin.
 • Daha eski borular varsa, vananız kapalı olduğunda sızabilir veya delinebilir.
 
 
Evinizin su sayacını bulun. Evinizin içinde bir su sayacına veya evinizi çevreleyen kaldırıma bakın. Tipik olarak, bir demir kutu içinde olacak veya bir metal plaka ile kaplanacak. Modern su sayacı kutuları genellikle açıklık için etiketlenir. Su sayacınızı bulamıyorsanız, bölgenizdeki su sayaçlarının tipik olarak bulunduğu yerler hakkında bilgi almak için yerel kamu hizmetleri ofisinizi arayın.
 
 
Su sayacı kapağını sökün. Bazı su sayacı kapakları elle kolayca kaldırılabilir veya bir tornavida, bir çift kerpeten veya trampa ile sökülebilir. 
 • Ölçüm aletinizi bir süredir incelemediyseniz, örümcek ağları ve böceklere dikkat edin.
 • Güvenlik için, kapağı açarken kalın iş eldivenleri giyin.
 
Aktivite için su sayacını kontrol edin. Su sayaçlarının hepsi farklı şekilde inşa edilmiş olsa da, her birinin su kullanımını izleme yöntemi vardır. Bu, bir süpürme eleği (sayacı kapatan saat benzeri bir el), bir kaçak göstergesi (küçük bir üçgen, yelken tekerleği veya başka bir nesne) veya bir kilometre sayacı (bir sayı satırı) şeklinde olabilir. Cihazlarınız kapalıyken, borularınızın aradığı sızıntı olup olmadığını görün:
 • Birkaç dakika boyunca, büyük ölçüde hareket eden bir el süpürgesi.
 • Dönmeyi kesmeyecek bir sızıntı göstergesi.
 • Sayıları artmaya devam eden bir kilometre sayacı.
 
 

Bölüm 3  Bir tesisatçı Çağırın

 
 
Yerel tesisatçılar için çevrim içi arama yapın. Çoğu su sızıntısı sadece betonu kırmak suretiyle sabitlenebilir, bu yüzden iyileştirme sıhhi tesisatında uzman olan firma arayın. Mümkünse, su sızıntısı tespitini listeleyen veya web sitelerinde doğrudan tamir eden bir tesisatçıya gidin ve bunların deneyime sahip olduğunu belirtin. Belirli bir işe göre  bir servis bedeli ödersiniz.
 • Saatlik yükleniciler küçük düzeltmeler için daha ucuz olabilir, ancak tesisatçı beklenmedik sorunlarla karşılaşırsa çok daha pahalıya mal olabilir.
 • İnternet üzerinden iyi bir tesisatçı bulamıyorsanız, kişisel önerileriniz için arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ve komşularınıza sorun.
 
Su sızıntılarını tespit etmek için bir tesisatçı çağırmak. Özel ekipman kullanarak tesisatçılar, bir plaka sızıntısı ile uğraştığınızı doğrulayabilir ve problemi belirli bir alanda bulacaktır.
 
Bir onarım tahmini isteyin. Sorunun bir plaka sızıntısı olduğunu doğruladıktan sonra, tesisatçınızdan bir onarım tahmini için isteyin. Tahmini büyük ölçüde sizin özel probleminize bağlı olacaktır, ancak standart bir onarımın yaklaşık 2000 $ civarında olmasını bekleyebilirsiniz. Fiyatın değişmediğinden emin olmak için, tahmininizi yazılı olarak aldığınızdan emin olun.
 
 
Tahmini diğer tekliflerle karşılaştırın. Bir tesisatçıya başvurmadan önce, diğer tesisat şirketlerini arayın ve onarım tahminlerini isteyin. Sızıntıyı zaten incelediğinizden beri, sorunu size açıklandığı gibi aktarın. Birden fazla tahmininiz olduğunda, saygın görünen ve hizmetlerini makul bir fiyatla sunan bir tesisatçı seçin
 
 
 
 • En düşük teklif cazip gelebilir olsa da, yasal bir işletme lisansı ve iyi kullanıcı yorumlarını çevrimiçi olan bir tesisatçıdan olduğundan emin olun.
Boruları tamir ettirmek için öde. Her ne kadar pahalı olsa da, en kısa zamanda su  sızıntısı onarımı için ödeme yapın. Su sızıntıları, yolun aşağısında çok daha pahalı sorunlara yol açabilir ve şimdi biraz para, ileriye doğru çok fazla tasarruf sağlayabilir. 
 • Bazı ev sahibi sigorta poliçeleri, temel boru onarımlarının maliyetini karşılar

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?”

  0850 432 90 69
  0553 690 90 67